Projektowanie łazienek to prawdziwa sztuka. Od jakiegoś czasu łazienka to nie tylko przestrzeń czysto użytkowa, ale też pomieszczenie wypoczynku i relaksu, często urządzone równie pokaźnie jak salon czy kuchnia. Nowoczesne łazienki to przeróżne trendy, rozmaite style i rozwiązania. Jak zaprojektować łazienkę praktyczną i zarazem piękną, odzwierciedlającą nasze gusta? Oto 10 praktycznych porad:

 

1. Podstawową kwestią przy projektowaniu łazienki jest jej wielkość. Zastanów się, na ile wymarzonych elementów pozwoli Ci dostępna powierzchnia. Mała łazienka wymaga wyjątkowo rozsądnego rozplanowania przestrzeni.

 

2. Mimo wszystko, najpierw funkcja użytkowa. Odpowiedz sobie na pytanie ile osób będzie korzystało z łazienki i jakie mają oni przyzwyczajenia. Czy będzie potrzebna wanna, czy prysznic? Czy zakupić bidet? Jaka ilość umywalek byłaby najbardziej odpowiednia?

 

3. Sprzęt użytkowy i elementy wyposażenia rozplanuj w takich odległościach od siebie, by korzystanie z każdego z nich było w pełni umożliwione. Warto skorzystać z odpowiednich norm by dowiedzieć się, jakie są minimalne odległości.

 

4. Pamiętaj, że lokalizacja sanitariatów uzależniona jest od miejsca pionów kanalizacyjnych.

 

5. Jeśli w Twojej łazience musi stanąć pralka, ustaw ją w miejscu mało eksponowanym, lecz łatwo dostępnym. Pamiętaj, że nie może stać ona obok wanny – jest to niebezpieczne.

 

6. W każdej łazience bardzo ważne jest oświetlenie. To, o którym nie można zapomnieć, to oświetlenie górne oraz oświetlenie lustra. Pozostałe punkty zależą od sposobu aranżacji.

 

7. Nie zapomnij o hermetycznych gniazdkach w całej łazience! Wszystkie meble i sprzęty również powinny być odporne na działanie wody.

 

8. Wybierając meble postaraj się myśleć nie tylko o wyglądzie, ale też o ich funkcjonalności. Łazienka jest miejscem, w którym przechowujemy wiele drobnych przedmiotów. Zaplanuj miejsce na kosmetyki, ręczniki, drobny sprzęt rtv.

 

9. Projektowanie łazienek nie różni się pod względem estetycznym od planowania pozostałych pomieszczeń.Ważne, aby wszystko, co wstawisz do swojej nowej łazienki tworzyło spójną całość o określonym charakterze. Dlatego zastanów się nad stylem swojej łazienki. Czy będzie to pomieszczenie nowoczesne, industrialne, minimalistyczne? A może w stylu romantycznym lub egzotycznym?

 

10. Przy aranżacji łazienki pamiętaj, aby wszystkie kolory, faktury i materiały oceniać w zestawieniu, nie osobno. Zacznij od elementów najbardziej trwałych jak podłoga czy kafle na ścianach. Na koniec dobierz dodatki i akcenty.

 

Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy lub potrzebujesz profesjonalnego projektu - zapraszam

Projektowanie łazienek - 10 praktycznych porad

Blog o projektowaniu wnętrz
30 stycznia 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO