Jaka jest funkcja oświetlenia w domu? Oczywiście, ma świecić. Rzecz jednak w tym, że ma świecić dobrze (co nie zawsze znaczy intensywnie), oświetlać elementy które tego wymagają i nie oświetlać miejsc, w których nie jest to pożądane. 

 

Dostępny na rynku asortyment oświetlenia pozwala nadać mu jeszcze inną – oprócz tej użytkowej – funkcję, jaką jest funkcja dekoracyjna. Od jakiegoś czasu oświetlenie to już nie tylko element funkcjonalny w naszych domach, ale też element wystroju wnętrza, który ma cieszyć nasze oko, wpisywać się w charakter miejsca i w końcu

– nadawać mu oczekiwany klimat. 

 

Jak zaplanować oświetlenie we wnętrzach tak, by było zarówno ładne, jak i funkcjonalne? 

 

 

Podzielmy to na oświetlenie w każdym osobnym pomieszczeniu: 

 

1. oświetlenie kuchni

Najważniejszym oświetleniem, o którym nigdy nie możemy zapomnieć przy urządzaniu kuchni, jest oświetlenie blatu. Pamiętajmy, że musi ono oświetlać nam równomiernie cały blat roboczy. Jeśli planujemy w kuchni górną zabudowę, będzie ona idealnym miejscem na ulokowanie takiego oświetlenia. Jeśli nie, możemy użyć systemów montowanych do ściany. Nie próbujcie oświetlać blatu lampami mocowanymi do sufitu – przy pochyleniu sylwetki ciała nad blatem będziecie zasłaniać sobie taki typ oświetlenia. 

Poza blatem, warto też zaopatrzyć każdą kuchnię w oświetlenie główne – centralne punktowe w kuchniach kwadratowych, rozłożone w kilku miejscach w kuchniach podłużnych. 

Wybierając oświetlenie do kuchni kierujcie się jedną zasadą – tu najważniejsza jest funkcja użytkowa oświetlenia, wygląd natomiast należy postawić na drugim miejscu. 

 

2. oświetlenie łazienki

W każdej w łazience powinno znaleźć się oświetlenie lustra (najlepiej zarówno obok lustra, jak i nad nim) oraz oświetlenie główne,które ominąć możemy tylko w bardzo małej toalecie. Ważne jest również oświetlenie miejsca,w którym się kąpiemy – funkcję tą może spełniać oświetlenie główne, bądź też oświetlenie samego prysznica (tu należy pamiętać, że musi być to oświetlenie bardzo szczelne -> ip=65-68). 

Wygląd oświetlenia dobieramy oczywiście do wystroju konkretnej łazienki, jednak warto jest pokierować się zasadą w myśl której oświetlenie główne jest dosyć proste (zwykle plafonowe), oświetlenie lustra z kolei może być nieco bardziej ekstrawaganckie, zachowujące jednak przede wszystkim funkcję użytkową.  

 

3. oświetlenie jadalni

Tu zasada jest bardzo prosta – przede wszystkim należy oświetlić stół. Pamiętajmy o tym, że cały stół powinien być równomiernie oświetlony, dlatego idealnie sprawdzają się tu lampy w kształcie tego mebla. Do stołu okrągłego, idealne będzie okrągła lampa, do prostokątnego – lampa podłużna lub kilka lamp powieszonych obok siebie. W sklepach jako lampy do jadalni spotkamy głównie elementy wiszące, i bardzo dobrze – oświetlają one stół lepiej, niż te zawieszone pod samym sufitem, a przy okazji dobrze dobrane do wnętrza stanowią piękną ozdobę na wysokości naszych oczu. 

 

4. oświetlenie salonu

Jeśli chodzi o oświetlenie salonu, zadbajmy tu przede wszystkim o oświetlenie główne, jednak warto też zakupić ładną – lub też ładne – lampy podłogowe, odpowiadające swoją skalą pomieszczeniu (nic nie wygląda obok sofy i ławy tak dobrze, jak odpowiednio dobrana kolorystycznie i materiałowo lampa). W przeciwieństwie do kuchni, zdecydowanie możemy skupić się tu głównie (choć oczywiście nie tylko) na wyglądzie, i wykorzystać elementy oświetlenia jako piękne meble w naszym pokoju dziennym.

 

5. oświetlenie sypialni

W sypialni powinniśmy zadbać przede wszystkim o 3 typy oświetlenia:

- oświetlenie główne (jeśli jest taka możliwość, nie powinno być ono w obrysie łóżka)

- oświetlenie szafy 

- oświetlenie zagłowia łóżka, które zwykle stanowią lampki na szafkach nocnych 

Aranżując sypialnię warto pamiętać, że ważniejszą rolę spełnia tu drobne oświetlenie boczne, niż lampa główna. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym często będziemy chcieli uzyskać spokojny nastrój, oświetlając jedynie fragment naszej sypialni. Dlatego jeśli wielkość sypialni Wam na to pozwala, nie bójcie się wstawić do niej poza lampkami nocnymi na przykład większej lampy podłogowej, która też może posłużyć za wspaniały element wystroju. 

 

6. oświetlenie gabinetu

W gabinetach i domowych biurach oczywiście dobrze jest zaopatrzyć pomieszczenie w oświetlenie główne, jednak najważniejszym jest oświetlenie miejsca pracy. Jeśli wyposażamy gabinet tylko w biurko, będzie to dobrze świecąca lampa biurkowa, postawiona po lewej stronie biurka dla osób praworęcznych, po prawej dla leworęcznych. Jeśli w gabinecie planujemy też miejsce na spokojne czytanie książek (np. fotel), nie zapomnijmy też o jego oświetleniu – tu najlepiej sprawdzi się stojąca lampa podłogowa, jednak skierowana źródłem światła w stronę czytanej książki.

Dekoracyjnie do typowego miejsca pracy sprawdzi się lampa typowo gabinetowa, o dosyć ciężkim wyglądzie i złotawo-brązowych barwach. 

 

7. oświetlenie przedpokoju

Tutaj elementem, o który trzeba zadbać, jest oświetlenie górne. W hallach i przedpokojach kwadratowych powinno to być oświetlenie punktowe centralne, w korytarzach natomiast – oświetlenie tworzące pewien rytm i rozłożone w kilku miejscach pomieszczenia, jednak przełamujące monotonności długiego korytarza. 

 

Masz pytania, potrzebne Ci są jakieś informacje odnośnie wyboru oświetlenia! Pisz, dzwoń - chętnie pomogę. 

Oświetlenie we wnętrzach: jak poprawnie zaplanować to samemu?

Blog o projektowaniu wnętrz
04 lutego 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO