Wielu z Was urządzając swój pokój czy mieszkanie zastanawia się co zrobić, by wyeksponować jedną bądź więcej ścian. Najbardziej pospolitym i oczywiście bardzo dobrym sposobem jest pomalowanie ściany na inny, na przykład bardzo ciemny kolor. Jeśli jednak mamy ochotę na coś mniej konwencjonalnego, dzisiejszy wybór materiałów pozwala nam na jeszcze kilka opcji:

 

1. Beton architektoniczny

Surowy, idealny do minimalistycznych wnętrz. Wylewany w fabryce lub na miejscu, najczęściej jednak przyjeżdża do naszych domów już w postaci betonowych płyt. Średnia cena takiego materiału to zwykle około 200 zł/m2.

 

2. Tynki dekoracyjne

Pod tym hasłem znajdziemy bardzo szeroki wachlarz materiałów od tynków strukturalnych po stiuk wenecki. Są to materiały zupełnie gładkie, bądź też o nierównej strukturze,  zależnej zwykle od sposobu nakładania tynku. Ceny tynku dekoracyjnego zaczynają się od 15 zł/m2.

 

3. Panele żywiczne

Wykonane z ekożywicy. Dowolnie kształtowane, można zatapiać w nich dowolne elementy lub obrazy, można też barwić je na dowolne kolory. Materiał bardzo drogi – średnio ok. 800 euro/m2

 

4.  Deski dekoracyjne  

Jest to imitacja prawdziwych drewnianych desek, odporna jednak na wodę i  uderzenia. Są materiałem elastycznym, dzięki czemu można je kłaść także na zakrzywionych powierzchniach.

Przeciętna cena to około 150 zł/m2.

 

5. Panele 3D

Panele montowane do ścian wyróżniające się niesamowicie różnymi kształtami i formami, mniej lub bardziej ‘wystającymi’ ze ściany. Jest to materiał dający bardzo wiele możliwości (poruszamy się tu w końcu w trzecim wymiarze). Wykonane z różnych materiałów – z gipsu, z MDF, a także a materiałów naturalnych jak na przykład masa palmowo-kokosowa.

Ceny bardzo różne – od 50 do 600 zł za m2.

 

6. Fornir

Cienkie płaty drewna, na ściany nakładane zazwyczaj w postaci elastycznej okleiny. Dzisiaj na rynku mamy dostępny także materiał nazywany fornirem kamiennym, który imituje naturalny kamień, będąc przy tym materiałem lekkim i elastycznym. Cena to kilkadziesiąt zł za m2.

 

7. Cegła dekoracyjna / kamień dekoracyjny

Materiał ten to płytki imitujące naturalną cegłę lub kamień, posiadające charakterystyczne wyżłobienia i nierówności. Dostępne w różnych odcieniach i formach. Cena to ok. 90 zł/m2.

 

8. Maty dekoracyjne

Są to elastyczne maty sprzedawane w dużych arkuszach, samoprzylepne bądź też do samodzielnego przyklejenia. Są cienkie, wykonane zwykle ze sztucznych materiałów, potrafią imitować np. skórę czy elementy metalowe.

 

9. Tapety

Materiał wszystkim znany. Daje duże możliwości obrazowe i kolorystyczne i jest jednym z tańszych materiałów na ściany, jednak jest też najmniej trwały.

 

To tylko kilka najczęściej używanych propozycji materiałowych. Dzisiejszy asortyment oferuje nam tak naprawdę każdy materiał dostępny w wersji naturalnej oraz w jego imitacji. Jeśli macie jakieś pytania bądź potrzebujecie pomocy w wyborze materiału na ściany – zapraszam do kontaktu.

Oryginalne ściany we wnętrzu, czyli czym zastąpić tradycyjną farbę

Blog o projektowaniu wnętrz
10 lutego 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO