Kolor we wnętrzu to nie tylko świadomy wybór wyglądu naszego wnętrza, ale też oddziaływanie na emocje użytkowników.

 

Za pomocą koloru potrafimy zaskakiwać i uspokajać, ale też denerwować i niepokoić. Każda ze znanych nam barw w określony sposób oddziałuje na nasze samopoczucie.

 

Oto podstawowe kolory i ich znaczenie w psychologii barw, która –wbrew temu, co sądzą niektórzy – istnieje ;)

 

Czerwony – działa pobudzająco, wzmaga aktywność fizyczną i pobudza apetyt, ale przy dłuższym kontakcie u wielu osób wywołuje agresję, dlatego we wnętrzach stosujmy go raczej ostrożnie – zastosowanie czerwieni w sypialni to dość ryzykowne posunięcie.

 

Zielony – uspokaja, pomaga się skupić i zrelaksować, dlatego jest idealnym kolorem do gabinetów i bibliotek, a także pomieszczeń medycznych.

 

Niebieski – kolor nastrajający do rozmyśleń. Przebywanie w niebieskich pomieszczeniach uspokaja i obniża ciśnienie krwi, lecz nie każdy dobrze się czuje w jego towarzystwie – jest kolorem nieprzytulnym i chłodnym.

 

Żółty – kolor radości i optymizmu (nie bez powodu znana wszystkim okrągła buzia z uśmiechem jest żółta), pobudzający również apetyt – świetnie nadaje się do kuchni i jadalni.

Pomarańczowy – dodaje energii i wzmacnia psychikę, podobnie jak żółty – pobudza nasze kubki smakowe, lecz zbyt intensywny może drażnić i irytować.

 

Różowy – kolor symbolizujący wrażliwość

 

Fioletowy – jest ekskluzywny i dostojny. Wycisza, jednak u niektórych (głównie starszych) osób wywołuje wręcz uczucie melancholii.

 

Brązowy – kolor ziemi, a co za tym idzie – przytulny kolor natury i wyciszenia.

Kolor we wnętrzu

Blog o projektowaniu wnętrz
09 stycznia 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO