Zacznijmy od podstaw...

 

Minimalizm to prostota. Minimalizm to prosta forma, nieprzesadzona kompozycja i oszczędność w dodatkach. To też przestronność  i wysoka jakość materiałów. Styl teoretycznie powstał w latach 80-tych, jednak tak naprawdę nie ma ustalonej definicji, którą można byłoby przytoczyć i którą można byłoby się posiłkować.

 

Wydawałoby się, że jest on łatwy do zaprojektowania – w końcu wyróżnia się ogromną prostotą. Jednak nie do końca teoria ta sprawdza się w praktyce. „Prostota kształtu nie koniecznie równa się z prostotą w doświadczeniu” – powiedział kiedyś Robert Morris. Aby zaprojektować dobre wnętrze w stylu minimalistycznym trzeba świetnie znać zasady kompozycji, zasady optycznego oddziaływania kolorów i materiałów, zasady dopasowania skali obiektów itd.

Czemu? To proste – przy tak ograniczonym wyposażeniu i prostej formie wszystko, co już się we wnętrzu pojawia, ma naprawdę ogromne znaczenie. Nie odwrócimy uwagi od złej kompozycji wzorami czy kolorami, tak jak możemy czasem zrobić w innych stylach wnętrzarskich.


nowoczesne wnętrza warszawa

Minimalizm to prostota. Oszczędność kompozycyjna, materiałowa i kolorystyczna.

  

 

… i przejdźmy do projektowania :)

 

Jak przełożyć teorię na praktyczne projektowanie takiego wnętrza? Podaję Ci kilka zasad, których na pewno powinieneś/powinnaś przestrzegać, jeśli zależy Ci na osiągnięciu dobrego efektu.

  • W minimalizmie bardzo ważna jest przestrzeń. Z tego względu dużo łatwiej będzie osiągnąć oczekiwany efekt w salonie wielkości 40m2,  niż w małym pokoju w kawalerce. Pamiętaj dlatego, że jeśli pomieszczenie nie jest duże i przestronne, tym bardziej powiniennaś/powinieneś ograniczyć się w dodatkach, kolorach i podziałach przestrzeni.
  • Niezwykle istotne są proste kompozycje, poczynając już na etapie planowania rzutu pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest kwadratowe, rozplanuj prosty układ w zakresie jednego, a nie kilku kwadratów. Jeśli jest wydłużone – podziel go na dwa mniejsze obszary i w zakresie każdego z nich zaplanuj bardzo prosty i przejrzysty układ mebli i dodatków.
  • Ściany pozostaw raczej gładkie – nie planuj  obrazów, obrazków, wielu wiszących półek. Zdecyduj się albo na gładko malowane farbą powierzchnie (w tym na przykład jedną ścianę ciemną), albo na przykład na podkreślenie jednej/dwóch imitacją betonu czy cegły (są to materiały typowe dla tego stylu).
  • Podłoga wnętrza minimalistycznego też powinna być prosta, bez nadmiernych wzorów. Jeśli nie decydujesz się na betonową czy żywiczną a raczej na cieplejszy parkiet, wybierz deski o jak największym rozmiarze.
  • W umeblowaniu niezwykle istotna będzie dopasowanie skali mebli do skali pomieszczenia. Jeśli projektujesz wielki salon, wybierz też dużą sofą, która dobrze wypełni jego przestrzeń. Meble minimalistyczne powinny być raczej mocno osadzone i rozłożyste. Zapomnij tu o lekkich sofkach na wysokich cienkich nogach – to raczej styl lat 60/70tych.
  • Jeśli planujesz szafki naścienne czy regały pamiętaj, aby nie były one przekombinowane. Trzymaj się raczej geometrycznych kształtów i koniecznie gładkich powierzchni – fronty szafek powinny być gładkie, bez przesadzonych uchwytów. Jeśli masz do wyboru 3 małe szafki lub jedną większą, wybierz tą drugą opcję.
  • Kolory najbardziej typowe dla minimalizmu to biel, czerń, szarość. Do tego materiały takie jak chrom, drewno, cegła/kamień, beton, szkło. Możesz zdecydować się na same gładkie kolory, możesz dodać do nich jeden z tych materiałów, a możesz wymieszać materiały (na przykład dodać do wnętrza beton, szło i drewno). Jednak pamiętaj cały czas o zasadzie dużych powierzchni jednego koloru czy materiału. Niech więc ściana nie będzie mieszanką betonu i drewna a będzie tylko betonowa. Drewno dodaj wtedy na przykład w podłodze czy którymś meblu.

 

 

Jeśli chcesz, by było bardzo surowo

 

Jeśli lubisz naprawdę surowe i „sterylne” wnętrza, zasada jest prosta – powinieneś jeszcze bardziej do serca wziąć sobie wszystkie powyższe zasady :) Im mniej kolorów, im więcej przestrzeni, im więcej jednolitych i gładkich powierzchni – tym bardziej surowo. Koniecznie zostań wtedy też przy samych stonowanych kolorach – niech wnętrze będzie na przykład całe w bieli bądź biało-szare.

 

 

         Minimalistyczne wnętrza warszawa sypialnia      Minimalistyczna kuchnia  

         Surowy minimalizm to duże gładkie powierzchnie, jednolite barwy i totalna oszczędność w dodatkach. 

 

 

A może nieco bardziej przytulnie?

 

Jeśli z kolei lubisz minimalizm ale drażnią Cię wnętrza do przesady zimne i surowe, jest kilka sposobów na to, by je ocieplić. Pierwszym sposobem będzie dodanie do kolorów stonowanych jednego bądź dwóch kolorów bardziej akcentowych (niech będzie to na przykład pomarańcz, żółć, granat, czy limonkowa zieleń) bądź koloru bardzo ciepłego (np.beż). Możesz dodać te kolory w samych dodatkach (poduszki, koce, wazony, świeczniki), lub też na przykład we frontach szafek czy w kolorze wyeksponowanej ściany. Drugim bardzo dobrym sposobem na ocieplenie będzie zdecydowanie się na sporą ilość drewna, które ociepla nam każde, nawet bardzo minimalistyczne wnętrze. Sposób trzeci to natomiast faktury i materiały. Możesz zostać przy kolorach zimnych i stonowanych (na przykład czy bieli, szarości, betonie), jednak zaopatrzyć wnętrze w miękki dywan z długim włosiem, wełniany szary koc na fotelu, zasłony z grubego ciepłego materiału. Ostatnią opcją jest po prostu większa ilość dodatków – sterta poduszek na sofie, kilka wazonów na komodzie, misy na ławie zdecydowanie zniwelują efekt sterylności.

 

     Projektowanie nowoczesnych wnętrz Warszawa     Nowoczesne wnętrza Warszawa

     Świetnym sposobem na ocieplenie minimalistycznego wnętrza jest użycie drewna, lub też dodanie większej

     ilości dodatków - jeśli będą one kolorowe, jeszcze bardziej przełamie to sterylność pomieszczenia. 

 

 

  

   architekt wnętrz Warszawa - Paulina Szelemetko   

  Paulina Szelemetko

  projektant wnętrz, właściciel P&W design 

 

 

 

       źródło zdjęć do artykułu: www.pinterest.com

 

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Blog o projektowaniu wnętrz
16 maja 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO