Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby pokój jego dziecka był miejscem, w którym pociecha chętnie spędza czas

i w którym dobrze się czuje. Dużo osób ma jednak problemy z urządzeniem tego pokoju.

Nie ma się co dziwić – dziecko ma nieco inne preferencje dotyczące wystroju wnętrz, niż dorośli, dlatego w wielu domach pokók dziecięcy jest ‚przesłodzony’, w innych z kolei zbyt surowy, jeszcze w innych jest po prostu bawialnią, a nie pokojem dla dziecka. Jak urządzić pokój naszej pociechy, aby spełniał wszystkie potrzebne jej funkcje?

Oto 10 wskazówek: 

 

1. Pokój dziecięcy powinien zmieniać się w zależności od wieku dziecka, dlatego urządzając go pomyśl o tym, by kupione meble dało się wykorzystać również za kilka lat. Często o tym zapominamy, tymczasem dziecku w wieku 12 lat mogą już nie odpowiadać kolorowe meble w motylki, kwiatki czy samochody. 

 

2. Pamiętaj, że pokój dziecięcy to nie tylko miejsce zabaw. To też miejsce odpoczynku (łóżko, pufa, poduszki..) i miejsce edukacji (początkowo malutki stolik z mnóstwem kredek, potem prawdziwe biurko). Zadbaj o to, aby te 3 strefy były oddzielone od siebie. 

 

3. Bierz pod uwagę preferencje kolorystyczne i zainteresowania swojego dziecka. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, jakie kolory i dodatki lubi Twoje dziecko, pokaż mu kilka rzeczy i barw i pozwól wskazać, które podobają mu się najbardziej. 

 

4. Dzieci nie lubią minimalistycznych wnętrz. Jeśli więc jesteś miłośnikiem nowoczesnego i zimnego wystroju, w pokoju dziecięcym musisz o tym zapomnieć. 

 

5. Unikaj mebli i dodatków o ostrych krawędziach. 

 

6. Podłoga w pokoju dziecięcym powinna być miękka. Wiele osób jako idealną poleca wykładzinę, która niestety ma ogromną wadę – ciężko oddać ją do pralni, łatwo za to zebrać alergenny kurz. Lepszym wyjściem jest po prostu duży, ładny dywan. 

 

7. Pozwól, aby dziecko również kreowało swój pokój, po swojemu – wyposaż go w miejsce na naklejki, kawałek ściany do swobodnego malowania, tablicę kredową, lekkie mebelki do swobodnego przestawiania (np.pufy). 

 

8. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie. Strefa nauki i zabaw powinna być oświetlona mocniej, strefa odpoczynku zdecydowanie łagodniej. 

 

9. Jeśli Twoje dziecko ma dużo drobnych zabawek, kup pudła, w których będzie można je chować. Nie będą one wtedy stanowić wiecznego bałaganu. 

 

10. Pamiętaj, że dziecku nie potrzeba drogich dodatków i wykwintnych materiałów – wystarczy, że rozkład pokoju będzie przyjemny, a na półkach pojawią się ukochane pluszaki :)

 

Masz jakieś pytania odnośnie pokoju dziecięcego? Pisz! 

Jak urządzić pokój dziecięcy - 10 praktycznych porad

Blog o projektowaniu wnętrz
06 lutego 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO