Wielu z Was często pyta, jak najlepiej optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie w mieszkaniu.

Nie ma co ukrywać, z pomieszczenia o małej kubaturze nie zrobimy nagle wielkiej przestrzeni, jednak stosując kilka wnętrzarskich zasad i trików możemy sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne.

Poniżej kilka z nich, które moim zdaniem powinno postawić się na pierwszym miejscu przy projektowaniu małego pomieszczenia:

 

1. Jak najmniej podziałów, jak najwięcej gładkich powierzchni

 

Za powierzchnie, które mamy do zagospodarowania uznajemy podłogę, ściany i sufit. Oczywistym jest, że powierzchnia zupełnie gładka, bez zbędnych podziałów i dekoracji, będzie sprawiała wrażanie większej. Pamiętaj o tym głównie jeśli chodzi o ściany, bo to głównie na nich na co dzień skierowany jest nasz wzrok.

Przykład? Wybierając między zasłonami na całą ścianę, a tymi zasłaniającymi tylko okno czyli na przykład pół ściany, zdecydowanie wybierz tą pierwszą opcję. Również malując ściany, trzymaj się tej zasady – zawsze ściana o jednolitej barwie będzie optycznie większa, niż ta we wzory. To samo możemy odnieść do podłogi i każdej innej przestrzeni w Twoim mieszkaniu.

 

          

   

  Naturalne światło, jasne kolory i gładkie powierzchnie to 3 podstawowe aspekty, o których warto pamiętać,    

 jeśli jesteś miłośnikiem przestronnych wnętrz. 

(zdjęcia z: planete-deco.fr, oraclefox.com)

 

2. Naturalne światło

 

Oświetlając całe pomieszczenie sprawiasz, że staje się ono jaśniejsze, a co za tym idzie, optycznie bardziej przestronne. Jeśli więc masz możliwość wpuścić takie światło do pomieszczenia, rób to jak najczęściej.

 

3. Jasne kolory

 

Nie do końca prawdą jest, że ciemne kolory pomniejszą każde pomieszczenie, bo zależy to od sposobu ich użycia. Jednak nie ma co kłócić się z faktem, że jasne na pewno powiększą je optycznie.  Jeśli więc dobrze się czujesz w jasnych, na przykład białych lub kremowych wnętrzach, nie zastanawiaj się specjalnie nad ciemniejszą kolorystyką.

 

4. Przezroczyste meble

 

Tak, zdecydowanie to jest coś, co małe pomieszczenia kochają. Transparentne krzesła, stół czy stolik kawowy będą sprawiać wrażenie, jakby po prostu ich nie było. Co za tym idzie, całe pomieszczenie optycznie wyda nam się dużo większe. Może więc na przykład wykorzystać bezbarwne krzesła przy pięknym stole?

 

5. Meble na nóżkach

 

Meble uniesione na delikatnych nogach sprawiają wrażenie lewitujących nad podłogą. Daje to wrażenie lekkości, które przy małych pomieszczeniach jest niezwykle cenne.

 

 

       

 

Jeśli chcesz powiększyć mieszkanie, nie zapominaj o meblach bezbarwnych, oraz meblach na wysokich nóżkach.

Te pierwsze sprawią po prostu wrażenie, jakby ich nie było. Drugie - nadadzą wrażenia lekkości. 

(zdjęcia z: decordots.com, sorrento.co.za)

 

 

6. Lustra

 

Zdecydowanie, przestrzeń kocha lustra, zresztą z wzajemnością. Małe lustra powieszone na ścianie nie dadzą takiego efektu, jednak te o większej powierzchni jak na przykład lustro na całej ścianie, powiększą optycznie Twoje pomieszczenie nawet dwukrotnie. Uważaj jednak na takie zabiegi jeśli jesteś miłośnikiem raczej przytulnych wnętrz.

 

 

         

 

Lustra to nie tylko oczywista funkcja możliwości przeglądania się.

To także jeden z najlepszych sposobów na oszukanie naszych zmysłów i percepcji przestrzeni wnętrzarskiej. 

(zdjęcia z: yatzer.com, philippeboisselier.com) 

 

 

 

 

7. Maksymalne wykorzystanie wysokości

 

Wykorzystuj wysokość do maksimum. Sprawi to, że pomieszczenie wyda się optycznie wyższe, a przy okazji zachowasz zasadę gładkich powierzchni, nie dzieląc niepotrzebnie ścian pod sufitem. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka szafa na zamówienie będzie lepsza, zdecydowanie wybierz tą zabudowaną do samego sufitu. Również podsufitowa zabudowa kuchenna – choć nie przez wszystkich lubiana -powiększy optycznie Twoją kuchnię.

 

8. Nie rozstawiaj wszystkiego pod ścianami!

 

Wielu osobom wydaje się, że jeśli rozstawią wszystkie meble pod ścianami, a na środku pomieszczenia zostawią jak najwięcej przestrzeni, będzie ono optycznie bardziej przestronne. Nie rób tego. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów jeśli chodzi o kompozycje wnętrzarskie, a kilka metrów pustej podłogi nie sprawi, że pomieszczenie wyda Ci się większe. Dla przykładu, lekki fotel na cienkich nóżkach świetnie sprawdzi się nawet na środku niewielkiego salonu.

 

9. Dużo elementów oświetlających

 

Zasada nr 2 (dobrze doświetlone pomieszczenie wydaje nam się przestronniejsze) ma swoje odzwierciedlenie również w świetle sztucznym. Nie bierz jednak jej zbyt dosłownie i nie staraj się nastawiać w pomieszczeniu jak największej ilości małych lampek, bo oczywiście nie w tym rzecz. Rzecz w tym, aby sztucznym światłem zagrać w taki sposób, by główne punkty świetlne docierały do każdego zakątku pomieszczenia, rozświetlając je. Również jaśniejsza, chłodniejsza barwa światła nieco bardziej powiększy pomieszczenie, niż ta ciepła.

 

10. Po prostu – porządek

 

 

 

 

 

                         Masz pytania? Pisz śmiało. 

 


architekt wnętrz Warszawa - Paulina Szelemetko 

  Paulina Szelemetko

  projektant wnętrz, właściciel P&W design 

 

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? 
- 10 wnętrzarskich trików

Blog o projektowaniu wnętrz
10 października 2016

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO