Home staging – o co chodzi?

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale też rzeczy zupełnie materialnych. Wchodząc

do mieszkania czy domu już od progu Twój mózg ocenia, czy chciałbyś mieszkać w takim wnętrzu,

czy nie koniecznie. Tak jest i zawsze będzie.

Home staging to pojęcie bardzo ważne dla osób, które starają się wynająć lub sprzedać nieruchomość. 

Co to jest home staging? To urządzenie nieruchomości w taki sposób, aby to pierwsze wrażenie było dobre.

Mówiąc prościej, jest to po prostu wykończenie wnętrza tak, by się podobało potencjalnemu lokatorowi.

 

 

  home staging warszawa kuchnia        projektowanie wnętrz warszawa fotel

Home staging to urządzenie nieruchomości w taki sposób, aby znalazła ona kupca

w krótkim czasie i możliwie wysokiej cenie.    (źródło zdjęć: pinterest.com)

 

Jak się do tego zabrać?

 

Home staging to pieniądz robiący pieniądz, dlatego najważniejszym i na pewno pierwszym krokiem jest ustalenie budżetu, jakim dysponujemy.  

 

Według badań National Association of Realtors w Stanach wartość nieruchomości po profesjonalnej metamorfozie wnętrza wzrasta średnio o 10%. Czy to dużo? Tak, to dużo. Zwykle jest to zdecydowanie większa kwota niż ta przeznaczona na home staging. Dochodzi jeszcze jedna kwestia – takie mieszkania sprzedają się szybciej.

Zasada jest prosta – im więcej włożysz w metamorfozę wnętrza, tym większą będzie ono miało wartość. Będzie wyglądało jak nowe, materiały będą wysokiej jakości, będzie robiło świetnie pierwsze wrażenie. Ale nie zawsze mamy tyle pieniędzy, by sobie na to pozwolić. Tutaj kryje się właśnie sekret home staging ‘u – aby z takim budżetem jaki mamy (nie zawsze dużym), wydobyć z wnętrza jego maksimum.

 

Home staging na bogato

 

Jeśli możesz sobie pozwolić na zainwestowanie dużych pieniędzy by sprzedać lub wynająć mieszkanie po wysokiej cenie, home staging będzie się prawdopodobnie sprowadzał do konkretnego remontu. Oczywiście nie każda nieruchomość będzie tego wymagała – jeśli już teraz posiada wykończenie wysokiej klasy, home staging ograniczy się tylko do drobnych poprawek. Czasem jednak do oczekiwanego efektu potrzeba na prawdę gruntownych zmian. Co wtedy? Określamy, co nadaje się do pozostawienia, robimy projekt i urządzamy mieszkanie. Czasem będzie potrzebna wymiana podłogi, często gruntowny remont kuchni czy łazienki. Nie mówiąc o meblach. Praktycznie robimy mieszkanie od nowa. W grę wchodzą wtedy duże koszty inwestycji, ale co za tym idzie

– jeszcze większe zyski z wynajmu lub sprzedaży.

 

A jeśli nie mam aż takich możliwości finansowych?

 

Wiadomo, że każdy z nas wolałby mieć możliwość zainwestowania dużych kwot, bo po prostu przynosi to potem zyski. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na taką inwestycję, nic straconego. Podstawową dobrego home staging'u jest wtedy określenie, co najbardziej wymaga zmiany i jak minimalnym wkładem można podnieść wartość mieszkania.

Świetnymi sposobami na home staging małym kosztem jest na przykład malowanie parkietu lub fug, malowanie frontów szafek czy drobna renowacja mebli. Czyli w skrócie – nie wymiana, a odświeżenie zniszczonych elementów. Jeśli brakuje Ci mebli i musisz zdecydować się na zakup nowych – pamiętaj, w sieciach typu Ikea można czasem dostać naprawdę ładne rzeczy w zaskakująco niskich cenach.

 

Home staging a styl wnętrza

 

Mieszkanie, które chcesz wynająć lub sprzedać, ma się podobać maksymalnie dużej liczbie zainteresowanych. Nie wpadaj więc na pomysł, aby była to odjazdowa mieszanka stylów i kolorów, która akurat Tobie się podoba. Mieszkania pod wynajem lub sprzedaż powinny być raczej stonowane, eleganckie, o neutralnych barwach.

 

    urządzanie wnętrz warszawa fotel  home staging warszawa lampa

    Do mieszkania na sprzedaż lub wynajem wybieraj raczej neutralne barwy.  Koniecznie pamiętaj też o dodatkach

    - podkreślą one styl wnętrza i dodadzą mu życia.   (źródło zdjęć: pinterest.com)

 

Dodatki siłą home staging ‘u

 

Nie zależnie od tego, czy zainwestowałeś sto tysięcy czy tysiąc złotych, nie możesz zapomnieć o dodatkach. Dobrze dobrane poduszki, wazony czy dywany nie tylko świetnie podkreślają wystrój wnętrza, ale też dodają mu życia. Wchodząc do pięknie wykończonego mieszkania, które jednak wydaje się puste, czujesz, że jeszcze czegoś brakuje aby w nim zamieszkać. Jeśli jednak w tym samym mieszkaniu zobaczysz przytulny pled rzucony na fotelu, poduszki na sofie i wazon z kwiatami na stole czy nie pomyślisz, że chciałbyś już tu zostać? :)


architekt wnętrz Warszawa - Paulina Szelemetko   

  Paulina Szelemetko

  projektant wnętrz, właściciel P&W design 

 

Home staging - co to jest i jak się do tego zabrać?

Blog o projektowaniu wnętrz
28 maja 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO