Białe wnętrza to wszechobecne szaleństwo ogarniające Nasze głowy, mieszkania, domy i tarasy.

Niektórzy je kochają, inni nienawidzą zarzucając im monotonność i sterylność. Wszystko jest kwestią gustu. 

 

Lubisz białe wnętrza? Ja kocham.

 

… dlatego śmiało z biegu mogę wymieć przynajmniej kilka ich bezkonkurencyjnych zalet:

 

Białe wnętrza są ponadczasowe.

Moda się zmienia, trendy się zmieniają. Co jednak uważamy za klasykę kolorystyczną? Zawsze to samo.

Biel i czerń na pierwszym miejscu. Biel to kolor podstawowy i maksymalnie neutralny, o którym nigdy nikt nie zapomni i którego zawsze w urządzaniu wnętrz (i nie tylko) będziemy używać.

 

Białe wnętrza pasują do każdego stylu wnętrzarskiego.

Wyobraź sobie białe wnętrze w stylu glamour z błyszczącymi kryształami i srebrnymi wykończeniami.  

Wyobraź sobie wnętrze klasyczne z ciężkimi białymi komodami, parkietem pomalowanym białą farbą i ciężkimi białymi ramami na ścianach. Wyobraź sobie rustykalną lekkość z bielą i bardzo jasnym drewnem. A teraz wnętrze minimalistyczne, sterylne i przestronne. I jak?

Nie da się ukryć, że bieli w każdym stylu jest do twarzy :)

 

biała kuchniabiała jadalnia biała sypialnia biały salon

 

Białe wnętrza optycznie powiększają przestrzeń.

Małym wnętrzom biel doda optycznie nawet do kilku metrów kwadratowych. W dużych podkreśli przestronność. Jeśli więc masz zbyt małą zagraconą kuchnię, spróbuj przemalować ją na biały kolor - funkcjonalności kuchni niestety to nie doda, ale optycznie będzie wydawała się o wiele większa. 

 

Białe wnętrza są szybsze w projektowaniu i urządzaniu.

Zastanawiasz się czemu? To proste. Jeśli miałeś/miałaś okazję samemu urządzać mieszkanie przypomnij sobie, ile czasu zajęło Ci dobieranie kolorów. Stawiając na biały wystrój… ten  problem masz już z głowy :)

 

Białe wnętrza nie znudzą Cię tak szybko, jak inne.

Dokładnie tak jest. Ile czasu nie nudzi Ci się ukochana czarna sukienka albo gładkie czarne spodnie, a jak szybko znudziły Ci się czerwone czy zielone? Klasyka nie znudzi Ci się nigdy.

 

 

Jak zaprojektować i urządzić białe wnętrze? Przeczytaj kilka wskazówek.

 

Biel wiele ma imion.

 

Biel to jeden kolor, ale wiele odcieni (dokładniej podobno aż 150).  To naprawdę bardzo ważna informacja,

o której należy pamiętać decydując się na białe pomieszczenie. Zdecyduj, czy zależy Ci na stonowaniu wszystkiego wokół jednego odcienia, czy wręcz przeciwnie – chcesz połączyć wiele odcieni bieli, tych cieplejszych

i chłodniejszych. Połączenie jednolitych odcieniu będzie bardziej sterylne i zimne. Wiele odcieni bieli obok siebie to z kolei pomieszczenie zdecydowanie cieplejsze i przytulniejsze (wbrew temu, co wiele osób sądzi, biel też może być przytulna, ale o tym nieco niżej).

 

białe kwiaty we wnętrzu   biała pościel   biała zastawa   biała narzuta z kotem

 

Biało, chłodno i sterylnie. 

 

Wiele osób właśnie za to kocha wnętrzarską biel - za surowość i sterylność. Jest to  zdecydowana mniejszość, do której ja jako miłośniczka minimalizmu osobiście należę. Chyba żaden inny kolor w minimalizmie nie sprawdza się tak dobrze. Jeśli lubisz takie wnętrza, postaw najlepiej na jeden odcień bieli i oczywiście na jej gładkie powierzchnie. 

 

 

A może by tak zupełnie biało, a jednak przytulnie?

 

Biel może być przytulna. Oprócz sterylności i chłodu możesz zdecydować się na wnętrze jasne i świeże, ale przytulne – również bez wprowadzania do niego dodatkowych barw. Jak to zrobić?

 

Pierwszym sposobem jest mieszanie odcieni. Kilka odcieni bieli (zaliczmy tu też kość słoniową i jasny krem) połączonych ze sobą, tworzy zdecydowanie cieplejszy efekt niż pomieszczenie z jednym odcieniem tej barwy. Pamiętaj jednak – jeśli decydujesz się na mieszanie odcieni, niech będzie ich przynajmniej trzy lub cztery. Unikniesz wtedy koszmarnego efektu dwóch odcieni bieli, z których jeden będzie wydawał się po prostu brudny.

 

Drugim sposobem jest mieszanie faktur i materiałów. Biały parkiet z widocznymi wrębami, białe poduszki z przeróżnymi tłoczeniami, na łóżku czy sofie biały pled z widocznymi grubo tkanymi nićmi. Im więcej faktur

i wzorów, tym przytulniej. Jeśli do tego dodasz jeszcze sposób pierwszy, czyli różne odcienie bieli, spotęgujesz poczucie przytulności. 

 

 elegancka biała sypialnia

Białe wnętrze nawet w mocno minimalistycznym wydaniu można łatwo ocieplić dodając w materiałach faktury,

tłoczenia i wzory, a także mieszając ze sobą kilka odcieni bieli. 

 

A jeśli nie chcesz żyć AŻ TAK biało… jak do białego wnętrza wprowadzić  inne kolory?

 

Określeniem białego wnętrza nie koniecznie musimy nazywać pomieszczenie bez żadnej innej barwy.

Może być mocno monochromatycznie, ale nie musi. Biel jest idealnym tłem dla innych barw i wszystko do niej pasuje, także wybór kolorów masz nieograniczony. Są dwie opcje wprowadzenia koloru do białego wnętrza.

 

Pierwsza opcja to ‘pokolorowanie’ bardzo delikatne. Możesz do czysto białego wnętrza wprowadzić na przykład kilka jasnoszarych elementów, a podłogę wykonać z bielonego parkietu. Będzie biało, jasno i przestronnie, ale jednak nie będzie to typowe monochromatyczne pomieszczenie.

 

Druga opcja to wprowadzenie do bieli wyrazistego koloru bądź kilku kolorów. Aby zachować charakter białego wnętrza, większość mebli i wszystkie ściany polecam wybrać w tym właśnie kolorze. Drugi czy trzeci kolor – wprowadzać natomiast w dodatkach. Niech będzie to dla przykładu fioletowy dywan, kilka fioletowych poduszek na sofie i fioletowy fotel bądź jego fragment. Jeśli jesteś miłośnikiem przestronnych, ale kolorowych wnętrz, świetnym i trochę szalonym rozwiązaniem będzie wprowadzić do białego wnętrza kilka kolorów tęczy przeplatających się ze sobą w różnych dodatkach i meblach. 

 

biały stolik we wnętrzu  żółta sofa w białym salone

Możesz 'pokolorować' białe wnętrze na dwa sposoby - w sposób stonowany, używając jasnych neutralnych barw,

bądź bardziej odważnie, wprowadzając jeden bądź kilka kolorów akcentowych. Który sposób bardziej Ci odpowiada?

 

 

Zdecyduj się na styl, zdecyduj się na koncept.

 

Fakt, że planując białe wnętrze nie musisz dobierać kolorów nie oznacza, że nie musisz dobierać wyposażenia do stylu pomieszczenia. Monochromatyczne białe wnętrza mogą być urządzone w wielu różnych odsłonach, tak samo jak każde inne. Zanim zaczniesz wybierać jakiekolwiek meble i dodatki, zdecyduj się na styl. Ma być raczej nowocześnie, czy klasycznie? Ma być surowo, czy przytulnie? A może marzysz o mieszkaniu w stylu rustykalnym?

Pamiętaj, że niezależnie od kolorystyki, najważniejsze jest mieć plan i konsekwentnie go realizować. 

 

architekt wnętrz Warszawa - Paulina Szelemetko   

  Paulina Szelemetko

  projektant wnętrz, właściciel P&W design

 

 

 

źródła zdjęć do artykułu: pinterest.com, rebloggy.com, tumblr.com

Białe wnętrza - jak to się robi?

Blog o projektowaniu wnętrz
30 czerwca 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO