Nie wszyscy korzystają z pomocy architekta wnętrz i sami urządzają własny dom czy mieszkanie. Nie znając podstawowych zasad, niestety często popełniają proste błędy i ostatecznie nie są zadowoleni z efektu swoich prac. Jakie to błędy i co zrobić, żeby ich uniknąć? Poniżej 5 najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu wnętrz:

 

1)  Pierwszy i chyba najbardziej nagminny błąd – brak wcześniejszego rozplanowania, brak konkretnego pomysłu. Często tracimy mnóstwo czasu jeżdżąc po sklepach i wybierając farby, meble i dodatki, kupując oczywiście to, co nam się podoba. Urządzamy mieszkanie i…. nie podoba nam się. Czemu? Nawet najpiękniejsza lampa może kompletnie nie pasować do najdroższej sofy, a ulubiony kolor ścian gryźć się z kolorem przepięknej kuchni.

 

 

 Jak tego uniknąć? Postaraj się od podstaw zaplanować swoje wnętrze. Jeśli chcesz to zrobić bez pomocy architekta wnętrz, nie musi to być oczywiście profesjonalny projekt ani pełen wykaz materiałów. Do wyboru konkretnych akcesoriów może pomóc po prostu ulubione wnętrze znalezione w gazecie czy Internecie (sprzedawcy mebli na pewno chętnie pomogą wybrać podobne meble i dodatki). Za projekt wnętrza może posłużyć prosta, nabazgrana ołówkiem koncepcja, w której ustawimy planowane przedmioty i ocenimy, na ile będzie to miało sens. Pamiętaj też o odpowiednim mieszaniu kolorów – instrukcję znajdziesz na moim blogu.

 

2)  Rozstawianie wszystkiego pod ścianami. Nawet nie wiecie, jak często widoczne w domach. Rozstawiamy wszystkie meble wokół pokoju myśląc, że dzięki pustej przestrzeni na środku pomieszczenie będzie wydawało się większe. Niestety taki sposób ustawienia nie ma nic wspólnego z zasadami kompozycji ani nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

 

 Jak tego uniknąć? Oczywiście nie chodzi o to, aby pod ścianą żadnego mebla nie było. Jednak drobniejsze elementy meblarskie, jak np. stolik, puf czy krzesło, świetnie wyglądają nawet na środku pokoju, jeśli tworzą z resztą mebli pewną całość. Jeśli więc na przykład urządzasz salon, postaraj się otoczyć ławę przez sofy, fotele, czy leżanki. Stworzy to tym samym małe, zamknięte wnętrze, sprzyjające odpoczynkowi. Pamiętaj też o jednej z podstawowych zasad kompozycji we wnętrzach: jeśli pomieszczenie jest prawie kwadratowe, znajdź punkt centralny i wokół niego rozplanuj wszystkie elementy. Jeśli natomiast stanowi wydłużoną formę, podziel je na przykład na dwa osobne wnętrza – zaznacz to dywanem, niskimi meblami, kolorem ścian.

 

3)  Mieszanie stylów. Błąd nieco powiązany z tym spod numeru 1, jednak widoczny w nieco innych elementach. Mieszanie kilku stylów może przynosić świetne efekty, jednak wymaga wiedzy, doświadczenia w projektowaniu wnętrz i ogromnego wyczucia smaku. Często nie umiemy się zdecydować na konkretny styl, albo nawet nie wiemy o ich istnieniu.

 

 Jak tego uniknąć? Jeśli urządzasz wnętrze, spróbuj poczytaj co nieco na temat popularnych stylów wnętrzarskich (np. glamour) i określić, w którą stronę chciałbyś pójść. Sprawdź, co jest charakterystyczne dla tego stylu i czego należy przy nim unikać, i pamiętaj o tym przy okazji zakupów.

 

3).  Brak ustalenia budżetu. Często gdy tylko mamy możliwość finansową kupujemy drogie rzeczy, a nagle w połowie prac okazuje się, że finanse się skończyły.

 

 Jak tego uniknąć? Oczywiście nie mówię, aby kupować rzeczy jak najtańsze. W branży wnętrzarskiej często najtańsze rzeczy są niestety po prostu gorzej wykonane. Jednak pamiętaj, by przed zakupami ustalić budżet, jaki możesz przeznaczyć na to wnętrze. Postaraj się mniej więcej oszacować, ile pieniędzy możesz wydać na poszczególne przedmioty. Być może okaże się, że z kilkoma rzeczami wolisz poczekać na przypływ gotówki, jednak przy wcześniejszym zaplanowaniu budżetu nie zaskoczy Cię to w momencie, kiedy przyjdzie do zakupu rzeczy potrzebnej na już.

 

5)  Urządzanie własnego mieszkania nie pod siebie, a pod odwiedzających gości. Chcąc nie chcąc, każdy z nas lubi zostać pochwalony czy usłyszeć, że ma piękne mieszkanie. Jednak pamiętaj, że na co dzień to nie osoba chwaląca a Ty będziesz żył/a w swoim domu. Jeśli więc nawet Twojej rodzinie czy znajomym spodobałoby się co zupełnie innego, a Twój pomysł na wnętrze będzie tylko w Twoim guście, zrób go po swojemu! To Ty masz się tam dobrze czuć i Ty masz w nim odpoczywać. Nie bez powodu każdy architekt wnętrz przed przystąpieniem do projektowania chce określić, co podoba się mieszkańcom projektowanej przestrzeni.

 

 

Jak tego uniknąć? Tu chyba podpowiedzi nie trzeba.

 

Jeśli nie chcesz projektować wnętrza samemu i potrzebujesz pomocy projektanta, zapraszam do kontaktu, przygotuję dla Ciebie indywidualną ofertę!

 

Paulina Szelemetko

5 najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu wnętrz

Blog o projektowaniu wnętrz
13 lutego 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO