Zakup nowego mieszkania to bardzo trudna decyzja. Zwykle wiąże się to z latami spłacania kredytu, a dla wielu osób będzie to miejsce, w którym spędzą wiele lat swojego życia.

 

Jest wiele aspektów, na które warto – a nawet trzeba – zwrócić uwagę wybierając nowe mieszkanie od dewelopera. Stan techniczny, aspekty prawne, cena, wielkość mieszkania. Są to rzeczy niewątpliwie najważniejsze. Jednak warto też już wtedy, wybierając swoje nowe ‘cztery kąty’, spojrzeć się na nie okiem architekta wnętrz i ocenić, czy nie zawiedzie nas również w momencie planowania kuchni, urządzania łazienki czy meblowania salonu.  

 

 

Wybierasz się oglądać mieszkanie? Dobrym sposobem jest zabranie ze sobą notesu.

Przeczytaj wskazówki poniżej i zapisz w nim najważniejsze dla Ciebie punkty, o których nie chciałbyś zapomnieć podczas oględzin. Zastanów się też nad aspektami, których nie ma poniżej, ale które są ważne z osobistych względów tylko dla Ciebie. 

 

 

Najpierw rzeczy najważniejsze, a więc układ i wymiary

 

Trzy pokoje nierówne trzem pokojom. Dwa mieszkania mogą mieć taką samą wielkość i identyczną ilość pomieszczeń, a jednak jedno z nich będzie fatalne z perspektywy urządzania wnętrza i co za tym idzie – codziennej wygody. Oczywiście pierwszą rzeczą musi być ocena, czy odpowiada Ci ilość pomieszczeń w danym mieszkaniu (z góry powinieneś założyć przede wszystkim ilość sypialni i łazienek, jaka jest dla Ciebie niezbędna). Drugą rzeczą natomiast jest ich wzajemny układ i wymiary.  Odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:

 

1. Czy wzajemny układ kuchni i salonu Ci odpowiada? (w zależności od tego czy wolisz, aby kuchnia była otwarta na salon, czy była osobnym pomieszczeniem)

 

 • Wbrew pozorom jest to ważna decyzja rzutująca na późniejszej funkcjonalności mieszkania. Plusy otwartej kuchni? Duża przestrzeń, ładny wygląd i łatwa komunikacja mieszkańców. Minusy? Kuchenne zapachy w salonie i czasem przeszkadzanie drugiej osobie np. oglądającej telewizję w salonie. 

 

2. Czy w kuchni lub w jej pobliżu będzie miejsce na stół jadalniany z krzesłami?

 

 • Jadalnia na drugim końcu mieszkania to nie najlepszy pomysł - głównie ze względu na noszenie posiłków, ale też na zupełne odcięcie osoby gotującej od tych siedzących przy stole. 

 

3. Czy łazienka/łazienki są w dobrej komunikacji z sypialniami?

 

 • Z założenia łazienka lepiej się sprawdza w części sypialnianej mieszkania,  niż na przykład obok kuchni. Będzie Ci po prostu wygodniej w codziennych czynnościach. 

 

4. Czy wyjście na balkon lub taras nie jest zlokalizowane w pomieszczeniu, które Ty chciałbyś przeznaczyć na sypialnię?

 

 • Jeśli mieszkasz sam, ma to dla Ciebie mniejsze znaczenie. Jednak gdy mieszkasz w rodziną, bardziej pożądane jest wyjście na balkon z salonu lub jadalni - jest to po prostu przestrzeń dostępna dla wszystkich mieszkańców. 

 

5. Czy któraś z sypialni nie ma wyjścia bardzo blisko drzwi wejściowych mieszkania?

 

 • Z sypialni na pewno wolałbyś wyjść na czystą i ciepłą podłogę, niż na często brudną nawierzchnię przy drzwiach wehściowych. 

 

6. Czy pomieszczenia nie są za wąskie?

 

 • Pamiętaj, że mimo najlepszego projektu wnętrza, wąskie pomieszczenie jest bardzo trudno wykorzystać w dobry sposób – nawet, jeśli teraz wydaje się przestronne, po wstawieniu mebli może nie spełniać Twoich oczekiwań. 

 

 

Potencjał salonu, czyli czy z mojej sofy obejrzę wygodnie film

 

(źródło zdjęcia: ontrus.com)

 

W 99% salonów najważniejszymi elementami wyposażenia są sofy/fotele, stolik kawowy i telewizor.

Dlatego patrząc na swój potencjalny nowy salon odpowiedz sobie na pytania:

 

7. Czy pomieszczenie umożliwia ustawienie sofy naprzeciwko telewizora?

 

 • Telewizor ustawiony prostopadle do sofy ani nie jest wygodny w użytkowaniu, ani zdrowy dla Twojego kręgosłupa. Zwróć uwagę też na odległość, w jakiej pomieszczenie umożliwia Ci ustawienie sofy od telewizora - zbyt mała odległość jest męcząca dla oczu, zbyt duża z kolei będzie wymagała od Ciebie zakupu naprawdę dużego telewizora. 

8. Czy telewizor w takim ułożeniu nie będzie powieszony prostopadle do promieni słonecznych?  

 

 • Ciężko ogląda się telewizor, na który świeci słońce - ekran robi się praktycznie niewidoczny. To drobna rzecz, na którą potem możesz być bardzo zły. 

 

 

Kuchnia na planie, czyli przede wszystkim ergonomia

 

(źródło zdjęcia: pinterest.com)

 
 

Kuchnia ma być piękna – to jest oczywiste. Ale przede wszystkim ma być maksymalnie funkcjonalna. Dlatego tutaj szczególnie zwróć uwagę na wewnętrzny układ pomieszczenia, ale także na bardziej techniczną stronę medalu:

 

9. Jeśli marzysz o kuchni z wyspą, czy jest na nią miejsce? Czy po montażu wyspy zostanie jeszcze miejsce na przynajmniej niewielką jadalnię? 

 

 • Kuchnia z wyspą jest piękna jednak pamiętaj, że wygląda dobrze tylko wtedy, kiedy najzwyczajniej jej obecność ma sens. Jeśli ma być wciśnięta na siłę - odpuść sobie. Jeśli rzeczywiście jest to dla Ciebie priorytet, szukaj mieszkania, gdzie na prawdę będzie na nią miejsce. 

 

10. Gdzie są odpływy do podłączenia zlewu i zmywarki, gdzie jest pion wentylacyjny? Czy taki układ wstępnie Ci odpowiada, czy jest do dużej modyfikacji?

 

 • W przypadku kuchni zwykle jest możliwe przeciągnięcie wyjść w inne miejsca, jednak warto dopytać o to zaprzyjaźnionego wykonawcy. Z okapem i kuchenką nie powinno być większego problemu (w przypadku okapu sprawę  załatwi w najgorszym wypadku sufit podwieszany), jednak zlewozmywak i zmywarka wymagają lokalizacji, z której uda się pociągnąć do odpływu rurę o spadku 4-5%. W blokach często jest z tym problem, bo warstwy posadzki są zbyt cienkie. Warto więc zorientować się, jak wygląda to w przypadku mieszkania, którym się interesujesz (tym bardziej, jeśli zależy Ci na przykład na wyspie ze zlewozmywakiem).

 

 

Łazienka - ubierz się rano, zrelaksuj się wieczorem

 

 

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie służące nie tylko samemu myciu, ale też będące często miejscem relaksu, na przykład w ukochanej wannie. Jak cała reszta mieszkania, ma ona być przede wszystkim dla Ciebie, dlatego zwróć w niej uwagę na kilka rzeczy:

 

11. Jeśli wolisz kąpać się w wannie, czy jest na nią miejsce? Jeśli wolisz prysznic, czy jest miejsce na niego?

 

 • Do wszystkiego oczywiście da się przyzwyczaić, jednak dobrze żebyś wiedział, czego szukasz i mógł ocenić potencjał mieszkania. 

 

12. Czy odpowiada Ci miejsce wyprowadzenia na sedes, bidet , umywalkę?

 

 • W łazience niestety nie zawsze da się przeciągnąć przybory sanitarne od pionu kanalizacyjnego. Jest to wykonalne raczej na małych odległościach, zwykle do około 2 m. Jeśli widzisz, że układ Ci nie odpowiada, warto dopytać się wykonawcy, czy będzie możlwość zmiany.

 

 

Przechowalnia, czyli szafy wnęki i kryjówki

 

(źródło zdjęcia: pinterest.com)

 

No właśnie. Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu, głównie niewielkim, to bardzo istotna kwestia. Jako więc następny punkt do ‘odhaczenia’ podczas oględzin mieszkania trzeba dodać pytanie:

 

13. Czy w mieszkaniu znajdują się miejsca, w których będę w stanie ulokować szafę wnękową lub inne meble do przechowywania?

 

 • Pamiętaj, że takie miejsca są najbardziej pożądane w przedpokoju [tu nie ma czegoś takiego jak za duża szafa :)] oraz w pokojach sypialnianych. Zwróć uwagę, czy znajdzie się tam miejsce na meble, które pomieszczą wszystkie Twoje rzeczy. Jeśli ilość pomieszczeń na to pozwala, przeznacz malutkie pomieszczenie na garderobę - to na prawdę dobra inwestycja przestrzeni, która pozwoli Ci potem zaoszczędzić dużo meijsca w innych pomieszczeniach.

 

 

 

Czasem wyjdź na powietrze - balkon lub taras         

 

 

                                                                                                                                                            (źródło zdjęć: pinterest.com)

 

Duży balkon lub taras jest bardzo łatwo zagospodarować, jednak jeśli rozważasz zakup mieszkania z naprawdę malutkim balkonem, odpowiedz sobie tylko na jedno pytanie:

 

14. Czy na balkonie zmieszczą się chociaż 2 krzesła i mały stoliczek?

 

 • To ważne. Jeśli nie zagospodarujesz go chociaż takimi meblami, będzie on prawdopodobnie wieczną graciarnią. Zagospodarowany natomiast pozwoli Ci na wypicie porannej kawy bądź wieczornej lampki wina :)

 

 

A wieczorem, wyśpij się :)

 

 

Oglądając swoją potencjalną sypialnię, zwróć uwagę:

 

15. Czy w pomieszczeniu sypialnianym jest możliwość wstawienia takiego rozmiarowo łóżka, na którym Ci zależało? Pamiętaj, że nie chodzi tu o wciśnięcie na siłę jak największego mebla - łóżko może wypełniać większość pomieszczenia sypialnianego, ale zwróć uwagę, aby obok niego zostało miejsce chociaż na szafki nocne i miejce na Twoje rzeczy. 

 

 

 

Twoje nowe mieszkanie będzie miejscem Twojego codziennego życia i Twojego relaksu.

Wybierz je tak, by było Ci wygodnie w każdym kącie. 

Życzę łatwych poszukiwań i pięknych 'czterech kątów'!

 

 

 


architekt wnętrz Warszawa - Paulina Szelemetko   

  Paulina Szelemetko

  projektant wnętrz, właściciel P&W design

 

 

 

15 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania, czyli zakup nieruchomości okiem architekta wnętrz

Blog o projektowaniu wnętrz
14 czerwca 2015

by Paulina Szelemetko

 

OFERTA/CENNIK

BLOG

KONTAKT

START

O MNIE

 

PORTFOLIO